Eustachy Seweryn Sapieha

Is your surname Sapieha?

Connect to 541 Sapieha profiles on Geni

Eustachy Seweryn Sapieha's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Eustachy Seweryn Sapieha (1916 - 2004)

Polish: Eustachy Seweryn Sapieha, jr
Also Known As: "Sapieha h. Lis", "Rożańsko-Czerejski"
Birthdate:
Birthplace: Spusza, Belarus
Death: March 02, 2004 (87)
Nairobia, Nairobi, Kenya
Place of Burial: Kościół św. Józefa Oblubieńca i św. Antoniego z Padwy, Boćki, Poland
Immediate Family:

Son of duke Eustachius Kaetan Sapiega and Teresa Izabela Sapieha h. Lis
Husband of Antonina Maria Sapieha and Private
Father of Private; Private; Private and Lew Eustachy Stefan Sapieha
Brother of Jan Andrzej Eustachy Sapieha; Eleonora Czarniecka; Lew Jerzy Sapieha and Elżbieta Sapieha

Managed by: Private User
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Eustachy Seweryn Sapieha, jr (Polski)

Eustachy Seweryn Sapieha (1916-2004) – zawodowy myśliwy, porucznik kawalerii Wojska Polskiego, historyk rodu Sapiehów. Wikipedia PL



Po ukończeniu szkoły średniej w Pszczynie, gdzie był wychowankiem znanego Internatu prof. Wacława Iwanowskiego, 19 września 1934 r. wstąpił do Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu. Szkolenie zakończył 15 lipca 1935 r. w stopniu plutonowego podchorążego i otrzymał przydział do 2 pułku ułanów grochowskich w Suwałkach. Następnie podjął naukę Wyższej Szkole Handlowej w Antwerpii, a od 1938 tamże w Wyższej Szkole Kolonialnej.

Jako podporucznik kawalerii brał udział w kampanii wrześniowej w szeregach Suwalskiej Brygady Kawalerii. Walczył w bitwie pod Kockiem w barwach 2 pułku ułanów grochowskich. Kres żołnierskiej przygodzie położył rozkaz złożenia broni, wydany przez generała Kleeberga po wygranej bitwie pod Kockiem. Został odznaczony Krzyżem Walecznych. W latach 1939–1945 przebywał w obozie jenieckim Oflag II C Woldenberg na terenie Niemiec, obecnie Dobiegniew.

W ostatnich tygodniach wojny wraz z bratem Lwem rozpoczął ucieczkę przed wojskami sowieckimi – jako arystokrata i syn sanacyjnego polityka obawiał się uwięzienia. Dotarł do Grabau, gdzie za pomocą grupy polskich jeńców przejął kontrolę nad znajdującymi się tam stadninami, pośród których znajdowały się liczne konie zrabowane z Polski (między innymi ze słynnej stadniny arabów janowskich). Poznał tam i ożenił się z Antoniną Marią Siemieńską.

W 1947 wyjechał do Kenii, gdzie zajmował się handlem złomem (głównie demobilem pozostałym po wyjeżdżających wojskach angielskich), następnie poszukiwaniem kamieni szlachetnych, i zawodowym myślistwem.

Młoda para zamieszkała w Grabau. Rodzinę trzeba było jakoś utrzymać. Książę Eustachy odbył przed wojną studia ekonomiczne w Wyższej Szkole Handlowej w Antwerpii i stosowne praktyki, ale do interesów wielkiej smykałki nie miał. Był natomiast dobrym jeźdźcem i znał się na koniach. Dzięki koneksjom i szczęściu dostał kontrakt na zakup i wysyłkę koni do Polski, około 1000 sztuk, jako że w kraju rozszabrowane było dosłownie wszystko i przez Niemców, i Rosjan.

We wspomnieniach nadmienia: "Braliśmy pod uwagę, że któryś z nas braci (było ich trzech i dwie siostry, wszyscy na obczyźnie) i tak musi dołączyć do rodziców. Po zlikwidowaniu Polskiego Czerwonego Krzyża zostali sami, bez grosza, o 5 tysięcy kilometrów od nas. Ponadto ojciec, z bardzo już wówczas chorą nogą potrzebował opieki. Już przed wojną miałem załatwioną wizę do Afryki, od zawsze zaś ogromne chęci poznania Czarnego Lądu. Dlatego też wybór na opiekuna rodziców padł na mnie. I tak, po latach tułaczki, zakotwiczyłem się w Kenii. Różne tam rzeczy robiłem. Postawiłem tartak, budowałem drogi i domy, organizowałem eskpedycje w poszukiwaniu kamieni szlachetnych, pracowałem w kopalniach rubinów.

W końcu jednak chęć zostania zawodowym myśliwym przeważyła inne pragnienia. Wszak żyłkę do polowań, najważniejszy sport polskiego ziemiaństwa, po przodkach miałem we krwi. Zdobyłem licencję na małego królika, i zwierzęta tak ogromne, jak słoń, bawół, lampart czy nosorożec. Nie zrobiłem fortuny na tym, ale polowania dawały dobry zarobek, było z czego żyć. Bywało, że 280 nocy w roku spałem pod chmurką w buszu. Ale kochałem to. Dzięki temu mogłem prowadzić życie niczym nieskrępowane, bez przywiązania do niczego. Byłem wolny jak ptak. W Afryce znalazłem swój raj na ziemi."

Przez czterdzieści lat zbierał materiały do monografii rodu Sapiehów, wydanej w roku 1995 pod tytułem „Dom Sapieżyński”. Jest także autorem autobiografii „Tak było, czyli niedemokratyczne wspomnienia Eustachego Sapiehy” wydanej w 1999 (wydanie angielskie „The way it was” Nairobi 2006) oraz współautorem (wraz z Pawłem Kardaszem) „Safari. Polowania w Afryce Wschodniej i Południowej”, wydanej w roku 2000.

Pochowany został w Boćkach na Podlasiu.

view all

Eustachy Seweryn Sapieha's Timeline

1916
August 7, 1916
Spusza, Belarus
1960
June 14, 1960
Kenya
2004
March 2, 2004
Age 87
Nairobia, Nairobi, Kenya
????
Kościół św. Józefa Oblubieńca i św. Antoniego z Padwy, Boćki, Poland