
Matching family tree profiles for Konstantyn Dominik biskup
Immediate Family
-
mother
-
father
-
brother
-
sister
-
stepmother
-
half brother
-
half sister
-
half sister
-
half sister
-
half brother
-
half brother
-
half brother
About Konstantyn Dominik biskup
http://pl.wikipedia.org/wiki/Konstantyn_Dominik
http://www.naleik.nazwa.pl/procesbeatyfikacyjny/index.php?option=co...
http://www.niedziela.diecezja.torun.pl/2007/0709/wielgoszewski.html
http://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=37125
Urodzony w Gnieżdżewie koło Pucka na Kaszubach w rodzinie chłopskiej, w najstarszym domu we wsi, pochodzącym z połowy XVIII wieku. Ochrzczony w Swarzewie, gdzie mieści się Sanktuarium Maryjne Królowej Polskiego Morza. Był drugim z trojga dzieci Michała i Anny Derc. Matka zmarła gdy Konstantyn miał 2 lata. Ojciec ożenił się ponownie z siostrą matki Marcjanną Augustyną Derc. Z tego małżeństwa przyszło na świat jeszcze 9 dzieci.
Konstantyn Dominik urodził się 7 XI 1870 r. w Gnieżdżewie, parafia Swarzewo, na Kaszubach. Po naukach wstępnych w szkółce wiejskiej uczęszczał do "Collegium Marianum" w Pelplinie i do gimnazjum w Chełmnie, gdzie zdał maturę w 1893r. Po ukończeniu studiów w Seminarium Duchownym w Pelplinie otrzymał 25 III 1897 r. święcenia kapłańskie, a w 1928 sakrę biskupią. 31 I 1940 r. został przez Gestapo internowany w Gdańsku, gdzie umarł 7 III 1942 r. Po wojnie zwłoki przewieziono do Pelplina i złożono na cmentarzu. Proces beatyfikacyjny został przekazany Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, która wydała już Dekret odnośnie pism.
Dzieciństwo (1870-1883) (http://www.naleik.nazwa.pl/procesbeatyfikacyjny/index.php?option=co...)
Konstantyn Dominik przychodzi na świat w domu rodzinnym w Gnieżdżewie (dzisiaj: gmina Puck, województwo Pomorskie) w poniedziałek 7 listopada 1870 roku. Tereny te należały wówczas do zaboru pruskiego. Zostaje ochrzczony tydzień później 13 listopada, w kościele parafialnym w Swarzewie, sanktuarium Maryjnym Pomorza, na terenie ówczesnej diecezji Chełmińskiej, dzisiaj archidiecezji Gdańskiej. Szafarzem sakramentu był miejscowy proboszcz, Ks. Józef Gollnik, zaś rodzicami chrzestnymi Józef i Rosalia Dareja.
Konstantyn jest drugim synem Michała i Anny Dominik, z domu Derc. Rodzice jego zawarli związek małżeński około 1867 roku i doczekali się trojga potomstwa: syna Benedykta († 1890), Dominika i Anny (1872-1947). Matka Sługi Bożego zmarła krótko po wydaniu na świat córki Anny – Konstantyn miał wtedy prawie dwa lata (1872).
20 kwietnia 1874 roku Michał Dominik ponownie zawiera związek małżeński, z Marianną Augustą Derc (1849-1922), siostrą pierwszej, zmarłej małżonki. Z drugiego związku przychodzi na świat dziesięcioro dzieci: Józef (1875-1892), Paulina (1877-1921), bliźniaczki Marianna (1879-1953) i Agnieszka (1879), Agnieszka (1881-1955), Michał (1884-1969), Jan (1885-1890), Alojzy (1887-1947), Klara (1889-1973) i Cecylia (1891-1945). Według rodzinnej tradycji Marianna Augusta była wzorową matką, zarówno dla swoich rodzonych dzieci, jak i potomstwa zmarłej siostry.
Ojciec Sługi Bożego, Michał Franciszek Dominik (1839-1896) posiadał bogatą osobowość i stanowi punk odniesienia zarówno dla członków własnej rodziny, jak i całej miejscowości (przez 21 lat był sołtysem Gnieżdżewa). W młodości, po nieudanych z materialnych względów próbach zdobycia wykształcenia nauczycielskiego, zostaje zaciągnięty do armii pruskiej. Z wojen powraca wyróżniony medalami, ale również naznaczony kontuzją prawej nogi. Jest powszechnie szanowany, zarówno przez rodaków, jak i przedstawicieli władz pruskich. W życiu rodzinnym potrafi pogodzić silny autorytet głowy rodziny z prawdziwie ojcowską czułością. Umiera przedwcześnie, w wieku 57 lat, krótko przed święceniami kapłańskimi Konstantyna.
Obok rodziców, na wychowanie Sługi Bożego miała niewątpliwie duży wpływ babcia ze strony matki, Konstancja Derc, z domu Kloka, która od 1877 roku mieszkała w jego domu rodzinnym. Pobożna i o zrównoważonym, delikatnym charakterze, pomagała drugiej swej córce, Mariannie, w wychowaniu dzieci i prowadzeniu domostwa.
Życie codzienne w rodzinnie Dominików toczyło się rytmem podobnym dla innych mieszkańców regionu Kaszub u schyłku XIX wieku. Świadomi swojej etnicznej, narodowościowej i religijnej tożsamości, oddawali się z umiłowaniem trudnej pracy na roli, która stanowiła ich główne źródło utrzymania, nigdy nie zapominając o codziennej, regularnej modlitwie i uczestnictwie w sakramentach.
Edukacja intelektualna Sługi Bożego zaczyna się w szkole podstawowej w Gnieżdżewie. Nauka odbywała się tutaj w dwóch klasach i sześciu sekcjach. Nauczycielem był Konstantyn Szymerowski, z pochodzenia Kaszub, ceniony i doświadczony wychowawca. Trzeba pamiętać, że w kontekście trudnych lat Kulturkampf’u, na terenie Kaszub dzieci otrzymywały wykształcenie w trzech językach: dialekt kaszubski panował w środowisku rodzinnym, język polski - obok łaciny – silnie obecny był w nauczaniu religijnym, szkoła zaś i urzędy wymagały znajomości języka niemieckiego. Z pierwszych latach edukacji Konstantyn wyniósł znajomość wszystkich trzech sfer językowych. (pbt)
Konstantyn Dominik biskup's Timeline
1870 |
November 7, 1870
|
Gnieżdżewo, Puck County, Pomeranian Voivodeship, Poland
|
|
1942 |
March 7, 1942
Age 71
|
Gdańsk, Gdańsk, Pomeranian Voivodeship, Poland
|
|
???? |
Pelplin - katedra - 1949 r.
|