
Postavio Milivoj Vranješ:
Porijeklo prezimena JELIĆ
Tipični matronim od osobnog imena Jela, što je objašnjeno u prethodnom odjeljku knjige o rodu Jeličića.
Danas u Muću Donjem živi jedna dvočlana obitelj s prezimenom Jelić.
U Muć Donji stigao je 1692. godine iz sela Dobranica pokraj Bihaća Ivan Jelić i oženio se Anom Delić i nastavio živjeti na ženinstvu sve do svoje smrti 1997. godine. Iza njega je ostala supruga i dvoje djece. Inače, Ivan Jelić korijenom od Jelića iz Skočaja u Lici.
Jelići su pak stari hrvatski rod, koji je nastao od znamenitog plemena Dražojevića, čija je starina u Docu Donjem u drevnoj Poljičkoj Kneževini. Rodonačelnik poljičkih plemića Dražojevića, čiji se i obiteljski grb sačuvao, bio je Dražoje, gospodara Kamengrada, koji se nalazio istočno od Bihaća, odakle je i doselio u novo prebivalište u Docu Donjem.
Juraj Dražojević se spominje 2. lipnja 1390. godine kao sudionik u označavanju granica između Splita i Poljica. U Poljičkom statutu, jednom od najstarijih hrvatskih pravnih spisa, izrijekom piše Dražojević rečeni Jelić, što je i konačna potvrda da su Jelići nastali od Dražojevića.
I A. Kačić Miošić u svom je Razgovoru ugodnom naroda slovinskog pojevao poljičke plemiće Jeliće kao istaknute borce protiv Turaka i njihovih zuluma.
Nakon oslobođenja Dalmacije od Turaka i Jelići se raseljavaju po dalmatinskim i hercegovačkim prostorima. Dakle, poljičkih su korijena i današnji Jelići u Pribinovićima pokraj Širokog Briga, zatim u Rami ali i u Lovreću pokraj Imotskog.
Griješi V. Vrčić kada tvrdi da su Jelići u Lovreć, gdje se spominju prigodom mletačke podjele zemlje 1725. godine, stigli iz Pribinovića pokraj Širokog Briga, gdje se ne spominju tek 1790. godine. Čini se da su Jelići i u okolicu Širokog Briga i Imotskog stigli s njihove poljičke starine, iako migracijski pravac zapad-istok u tim vremenima nije bio uobičajen.
Jelića danas ima i u Šujici pokraj Duvna, gdje su tu na ženinstvo doselili iz Kupresa, a korijenom su i Uskoplja (Gonjeg Vakufa), gdje je 1741/1742. godine biskup fra Pave Dragićević u svom popisu bosansko-hercegovačkih Hrvata katolika zabilježio 5-članu obitelj Mate jelića. Između Uskoplja i izvora rijeke Vrbas nalazi se selo Jelići, danas s većinskim muslimanskim stanovništvom.
izvor: "Hrvatski rodovi općine Muć"